Scientific-research work of students (SRWS)

Scientific research work of students (SRWS)

Currently, in the world of science, which is at a new stage of development, students' research work is an indispensable component of training highly qualified specialists who are able to master new scientific achievements and creatively use the achievements of scientific, technical and cultural development in their work.

Students' research work is an important part of higher education and is an effective way to improve the quality of education. The research work of students should be aimed at the development of students' research skills and the development of their creative initiatives at the level of practitioners (scientists), managers (managers) in accordance with the requirements of modern training of specialists and the practical application of science and technology. Participation in research is a deep study of professional discipline, a creative search, the expansion of their scientific, technical, and social outlook, an independent study of new ideas, a fast and efficient way to transfer scientific information.     

        The main purpose of the organization and development of students' research work is the development of the scientific level of professional training in higher education and the selection of talented young people to continue their education, to achieve new achievements in scientific and technical progress, economic thinking and cultural development, and to complement the scientific staff.

        At our university   24   student scientific circle,   3   student research workshops,   one   research laboratory. Here students will acquire skills in the field of experiments, processing of results, laboratory structures and technical means of training, design and training.     

The results of student research papers that took part in the scientific-practical conference of university students are selected and submitted for the annual competition for research work of students in the Republic of Kazakhstan and other competitions.  

Students of our university in the 2018 calendar year won 3 prizes    for   Republican competition of students of higher educational institutions, including diplomas of the 2nd degree, diploma of the 3rd degree, 

  The X Republican subject Olympiad won 13 prizes, 55 students at the "International Student Competition" , 20 students of the Republican online subject Olympiad and 18 students of the Republican contest of the best scientific works "Science of Science" won prizes. The names of the students who won the prize are shown in the following tables:                 

Table 9   -   Students   and teams of students who won prizes in student research projects organized by the X Republican    and   International Olympiad of students of higher educational institutions of the Republic of Kazakhstan, MES RK:     

 

No

Full name

supervisor

Place to take

Place occupied

X   Republican subject Olympiad

one

5В012000 - “Professional training     "

Mambetby N.,

  Maulen A.,

Pernesid N.,

Myrzanov T.

Students 2 courses 120-16 groups

Baybatshaeva A.E.,

Poshaev D.K.

South Kazakhstan State University. M.Auezova , Shymkent

 

I degree diploma

 

2

5B010200 - Pedagogy and methods of primary education

Rahimberdy Chyray , group 102-15

Turgunbay Altynai, group 102-15

Housewarming Nazim , 102-16

Tursyn Adjar102-12 group

 

Esnazar Assel

Kazakh National Pedagogical University named after Abai, Almaty

Diploma of II degree

3

5В011200 - Chemistry

Dosmetova Dilnara Akhmadzhanovna Group 112-86

Dina Bekberdiyeva Group 125-87

Kydyrali Akku Nazarbekovna 125-17 group

 

Shaimerdenova Madina Amzebekovna

Kyzylorda State University. Korkyt Ata Kyzylorda

Diploma of II degree

Poster protection

four

5B060700-Biology Scientific

Karimzhanov Shahrukh Sheraliuly 113-14 group

Makhanbet Gulshat Kazbekovna 113-34 group

Kitibaeva Erkemay Erlanovna 607-17 group

Rskeldiyev Symbat Nurzhanovna 113-15a group

 

Alpamysova Gulzhana Baygonovna

Kazakh National University. Al- Farabi , Almaty

 

Diploma of III degree

 

five

5B011600 - “Geography”

Group Datasbol Datasbol 116-17

Group Nurgaboli 116-15 without compassion

 

 

Alimbekova Gulbanu

E.A.   Karaganda State University. E.A. Buketova , Karaganda

 

Diploma of III degree

 

6

5B011500   -   “Law and Basics”

Yakieva Baisit , group 115-17

Poet Aigerim , group 115-17

Ramanova Ayas , group 115-16

Kurganbai Sandugash , group 115-16

Group Sagyndyk 117-14

 

Bekmurzaeva Laura

 

E.A.   Karaganda State University. E.A. Buketova , Karaganda

Diploma of III degree

 

7

5B011100 - "Informatics"

Aryn Yergali Kazhimovich group 111-14

Nimet Magzhan Muratovich, team K111-16,

Valihan Dulat Talbekuly Group 111-16

Omanova Gulzira Polatovna

Caspian State Technological University. S. Esenova , Aktau

Diploma of III degree

 

eight

5В011000- "Physics"

Zhumadaminova Daniyar Sadykovich Group 110-25

Fayzullaeva Elbek Sabitullaguli group 110-26

126-27 group Imanbay Raikhan Zhaksylykkyzy

 

Abdukadyrov B.Z.

North Kazakhstan State University. M. Kozybaeva , Petropavlovsk

Diploma of III degree

 

9

5В010100 - "Pre-school education and upbringing"

Victoria Krivonogov, group 101-87

Ishina Tatyana, group 101-86

Moldabekova Kamshat 101-26a group

Danger Zone 101-26a Group

 

Darkulova K.N.

Kazakh State Women's Pedagogical University, Almaty

Diploma of III degree

 

ten

5В010100 - "Pre-school education and upbringing"

Ersultan Aida, group 101-15

Barpieva Nurbibi , group 101-16

Isola Lola 101-17 group

Tusynbayeva Zuhra101-17 group

 

Suleimenova Asel Kaltaevna

Kazakh State Women's Pedagogical University, Almaty

Diploma of III degree

 

eleven

5B010500 - "Defectology"

Gaipova Dinara Payzullaevna , group 105-85

Seytzhan Almira Nurgaliyevna , group 105-85

Chernov Andrey Igorevich 105-86 Group

 

Kudaibergenova U.ZH.

Pavlodar State Pedagogical University, Pavlodar

Diploma of III degree

 

12

5B011500 - “Basics of Law and Economics”

Yakieva Baiseit Temirhanovich

Bekmurzaeva L.Zh.

E.A.   Karaganda State University. E.A. Buketova ,

Karaganda city

 

Diploma of III degree

 

13

5B010500 - "Defectology"

Satybaldy Aidan Muratalizy , group 105-25a

Anartaeva Aidana Nurgalinovna , group 105-25a

Kenzhebaeva Aigerim Erlanovna group 105-16

 

Kudaibergenova U.Zh.

Pavlodar State Pedagogical University, Pavlodar

certificate

 

Research Competition of Republican universities

one

Asylkhan Akzharkyn Asylkhanovna

Stycheva O.A.

Competition of research works of students of republican universities

Diploma of II degree

 

2

Tanev Akim Nurlanovich

Alpamysova G.B.

Competition of research works of students of republican universities

Diploma of III degree

 

3

Turanova Aisulu Amiralievna

Aytay B.S.

Competition of research works of students of republican universities

Diploma of III degree

 

Republican online subject Olympiad

    one   

 

TöleJansulw

103-15

 

Arzymbetova Sh.Zh.

Republican online subject Olympiad conducted by the Society of Kazakhstan students. - Almaty, 13.03.2018. 

 

# 116827

Diploma II place

2

Zhakypbek Aknit Erdauletyzy

103-15

Arzymbetova Sh.Zh.

Republican online subject Olympiad conducted by the Society of Kazakhstan students. - Almaty, 13.03.2018. 

# 116828

Diploma II place

3

KəribayKülayxanJanbolatqızı

103-15

Arzymbetova Sh.Zh.

Republican online subject Olympiad conducted by the Society of Kazakhstan students. - Almaty, 13.03.2018. 

# 116829

Diploma II place

four

Talhatova Farangis Orinbaevna

123-84

Arzymbetova Sh.Zh.

Republican online subject Olympiad conducted by the Society of Kazakhstan students. - Almaty, 13.03.2018. 

 

five

Rakhmanberdieva Oksana Anatolyevna

123-84

Arzymbetova Sh.Zh.

Republican online subject Olympiad conducted by the Society of Kazakhstan students. - Almaty, 13.03.2018. 

 

6

TalipovaZeynep Ualihanovna

103-15

Bahramova G.A.

Republican online subject Olympiad conducted by the Society of Kazakhstan students. - Almaty, 13.03.2018. 

# 116832

I put a diploma

7

MwraxmedovaNwrïpaPïllabekqïzï

103-15

Bahramova G.A.

Republican online subject Olympiad conducted by the Society of Kazakhstan students. - Almaty, 13.03.2018. 

# 116833

I put a diploma

eight

Aidar Zhaksygul Kulmuratovna

103-15

Bahramova G.A.

Republican online subject Olympiad conducted by the Society of Kazakhstan students. - Almaty, 13.03.2018. 

# 116821

Diploma II place

9

Aezhan Zhazira Nurlanovna

103-15

Bahramova G.A.

Republican online subject Olympiad conducted by the Society of Kazakhstan students. - Almaty, 13.03.2018. 

# 116824

Diploma II place

ten

MuratbekovaƏselQayratqızı

103-15

Bahramova G.A.

Republican online subject Olympiad conducted by the Society of Kazakhstan students. - Almaty, 13.03.2018. 

# 116825

Diploma II place

eleven

Tasastybai Nurbanu Zhumabekovna

103-15

Bahramova G.A.

Republican online subject Olympiad conducted by the Society of Kazakhstan students. - Almaty, 13.03.2018. 

# 116826

Diploma II place

12

Zhetpisbayeva Zer Muratovna

123-85

Arzymbetova Sh.Zh.

Republican online subject Olympiad conducted by the Society of Kazakhstan students. - Almaty, 16.03.2018. 

# 117053

I put a diploma

13

KarïmkwlovaMadïnaAbdïraswlovna

123-85

Arzymbetova Sh.Zh.

Republican online subject Olympiad conducted by the Society of Kazakhstan students. - Almaty, 16.03.2018. 

# 117051

I put a diploma

14

DexkanovaSarvïnazAvazxanqızı

123-85

Bahramova G.A.

Republican online subject Olympiad conducted by the Society of Kazakhstan students. - Almaty, 16.03.2018. 

# 117046

I put a diploma

15

Nurmatova Azada Sardaraleevna

123-87

Bahramova G.A.

Republican online subject Olympiad conducted by the Society of Kazakhstan students. - Almaty, 16.03.2018. 

# 117054

I put a diploma

sixteen

Blinova Yaroslavna Vladimirovna

123-87

Bahramova G.A.

Republican online subject Olympiad conducted by the Society of Kazakhstan students. - Almaty, 16.03.2018. 

# 117055

I put a diploma

17

Turanova Esma Muratovna

123-87

Bahramova G.A.

Republican online subject Olympiad conducted by the Society of Kazakhstan students. - Almaty, 16.03.2018. 

# 117056

I put a diploma

18

Yuldasheva R ano Damirovna

123-87

Bahramova G.A.

Republican online subject Olympiad conducted by the Society of Kazakhstan students. - Almaty, 16.03.2018. 

# 117057

I put a diploma

nineteen

RaxımMadïnaNurdillaqızı

103-26a

Usipbekova A.S.

Republican online subject Olympiad conducted by the Society of Kazakhstan students. - Almaty, 03/19/2018. 

# 117358

I put a diploma

20

Diana Duysenovna Duysenova

103-26

Usipbekova A.S.

Republican online subject Olympiad conducted by the Society of Kazakhstan students. - Almaty, 03/19/2018. 

# 117362

Diploma III place

 

 

 

 

 

 

 

 

"International online student competition"

No

p / s

University conference title (date)

Student Name (Group)

supervisor

Full name

notes

(diplomas, diplomas, etc.)

one

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 01.01.2018.  

 

Shukibay Diana Abilseitovna

123-26a

 

Arzymbetova Sh.Zh.

 

DO517521

I put a diploma

2

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 01.01.2018. 

Baimusa Ulzhan Zhumagalievna

123-26a

Arzymbetova Sh.Zh.

DO517536

I put a diploma

3

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 01.01.2018. 

Tursunkhan Dana Kaldybekovna

123-16

Arzymbetova Sh.Zh.

DO517593

I put a diploma

four

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 01.01.2018. 

Kuanyshbek Arailym Ergaliyevna

123-16

Arzymbetova Sh.Zh.

DO517530

I put a diploma

five

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 01.01.2018. 

Eshanhodzhaeva Nilufar Atakhanovna

123-16

Arzymbetova Sh.Zh.

DO517543

I put a diploma

6

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 01.01.2018. 

Gulnara Rysbekkizi from Tashkent

123-16

Arzymbetova Sh.Zh.

DO517547

I put a diploma

7

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 01.01.2018. 

Altynbek Nazerke Maksutkyzy

123-16

Usipbekova A.S.

DO517554

I put a diploma

eight

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 01.01.2018. 

Bakidir Zhuldyz Maratkyzy

123-26a

Usipbekova A.S.

 

DO517558

I put a diploma

9

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 01.01.2018. 

Toychibaeva Gulhaha Syuziddinovna

123-26a

Usipbekova A.S.

DO517562

I put a diploma

ten

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 01.01.2018. 

Shahabay Kasiet Nurkhanovna

123-16

Usipbekova A.S.

DO517563

I put a diploma

eleven

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 01.01.2018. 

Erkebali Kamitovich

123-16

Usipbekova A.S.

DO517568

I put a diploma

12

 

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 01.01.2018. 

Seitmurat Nurai Bakytzhankyzy

123-26a

Usipbekova A.S.

DO517569

I put a diploma

13

International Internet Olympiad on the Sunlight portal. -P ussia, 04/01/2018    .

Abdukadyrova Ilmira Alymzhanovna

123-84

Bahramova G.A.

DO517576

Diploma for first place

14

International Internet Olympiad on the Sunlight portal. -P ussia, 04/01/2018    .

Abahekirova X flushes Ikramovna

123-84

Bahramova G.A.

DO517579

Diploma for first place

15

International Internet Olympiad on the Sunlight portal. -P ussia, 04/01/2018    .

Tulegenova Asel Bahtyarovna

123-84

Bahramova G.A.

DO517580

Diploma for first place

sixteen

International Internet Olympiad on the Sunlight portal. -P ussia, 04/01/2018    .

Makhmudova Diana Mirzakhmatovna

123-85

Arzymbetova Sh.Zh.

DO604409

Diploma II place

17

International Internet Olympiad on the Sunlight portal. -P ussia, 04/01/2018    .

Shermetova Feruza Abdinabievna

123-85

Arzymbetova Sh.Zh.

DO604405

Diploma for first place

18

 

 

International Internet Olympiad on the Sunlight portal. -P ussia, 04/01/2018    .

Karimkulova Madina Abdirasulovna

123-85

Bahramova G.A.

DO604411

Diploma II place

nineteen

International Internet Olympiad on the Sunlight portal. -P ussia, 04/01/2018    .

Dekhkanova Sarvinaz Avazhanovna

123-85

Bahramova G.A.

DO604413

Diploma for first place

20

International Internet Olympiad on the Sunlight portal. -P ussia, 04/01/2018    .

Shapolatova Dilaram Shayayarovna

123-85

Bahramova G.A.

DO604414

Diploma for first place

21

International Internet Olympiad on the Sunlight portal. -P ussia, 04/01/2018    .

Saizasulova Feruza Ilyasovna

123-86

Arzymbetova Sh.Zh.

DO604418

Diploma II place

22

International Internet Olympiad on the Sunlight portal. -P ussia, 04/01/2018    .

Ashirova Malika Abdyralievna

123-86

Arzymbetova Sh.Zh.

DO604420

Diploma for first place

23

International Internet Olympiad on the Sunlight portal. -P ussia, 04/01/2018    .

Konakbayeva Assemgul Kadyrbolatovna

123-86

Bahramova G.A.

DO604421

Diploma for first place

24

International Internet Olympiad on the Sunlight portal. -P ussia, 04/01/2018    .

Zhanna Esenbekovna

1213-86

Bahramova G.A.

DO604422

Diploma for first place

25

International Internet Olympiad on the Sunlight portal. -P ussia, 04/01/2018    .

Turanova Esma Muratovna

123-87

Arzymbetova Sh.Zh.

DO604400

Diploma for first place

26

International Internet Olympiad on the Sunlight portal. -P ussia, 04/01/2018    .

Nurmatova Gaza

Sardarievna

123-87

Arzymbetova Sh.Zh.

DO604402

Diploma for first place

27

International Internet Olympiad on the Sunlight portal. -P ussia, 04/01/2018    .

Blinova Yaroslavna Vladimirovna

123-87

Bahramova G.A.

DO604394

Diploma for first place

28

International Internet Olympiad on the Sunlight portal. -P ussia, 04/01/2018    .

Yuldasheva R ano Damirovna

123-87

Bahramova G.A.

DO604398

Diploma for first place

29

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 03/02/2018. 

Zhakipbek Akniet Erdauletovna

103-15

Arzymbetova Sh.Zh.

DO604453

Diploma II place

thirty

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 03/02/2018. 

Auezhan Zhazira Nurlanovna

103-15

Arzymbetova Sh.Zh.

DO604455

I put a diploma

31

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 03/02/2018. 

Teypova Zeynep Valihanovna

103-15

Arzymbetova Sh.Zh.

DO604458

Diploma III place

32

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 03/02/2018. 

Aydar Zhaksygul Kulmuratkyzy

103-15

Arzymbetova Sh.Zh.

DO604460

Diploma III place

33

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 03/02/2018. 

Turmmenova Talifa Skandarbekovna

103-15

Arzymbetova Sh.Zh.

DO604461

Diploma II place

34

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 03/02/2018. 

Arapbai Gulzat Alimovna

103-15

Bahramova G.A.

DO604677

Diploma II place

35

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 03/02/2018. 

Muratbekova Asel Kairatovna

103-15

Bahramova G.A.

DO604683

I put a diploma

36

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 03/02/2018. 

Karibay Kilyaykhan Zhanbolatovna

103-15

Bahramova G.A.

DO604697

Diploma III place

37

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 03/02/2018. 

Saidirasulova Pakizakhan Sardarkhanovna

103-15

Bahramova G.A.

DO604702

Diploma III place

38

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 03/02/2018. 

Colby Moldir Bolatbekovna

103-15

Bahramova G.A.

DO604711

Diploma II place

39

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 03/02/2018. 

Azimbek Nazym Altynbekovna

103-16

Ortaeva A.S.

DO604443

I put a diploma

40

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 03/02/2018. 

Scales Elvira Daniyarovna

103-16

Ortaeva A.S.

DO604447

Diploma II place

41

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 03/02/2018. 

Asel Erzhanovna

103-16

Ortaeva A.S.

DO604448

I put a diploma

42

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 03/02/2018. 

Shukibay Diana Abilseitovna

123-16

Ortaeva A.S.

DO604429

I put a diploma

43

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 03/02/2018. 

Sultan Dina Nurlanovna

123-16

Ortaeva A.S.

DO604436

Diploma III place

44

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 03/02/2018. 

Gulnara Rysbekkizi from Tashkent

123-16

Ortaeva A.S.

DO604440

Diploma II place

45

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 03/02/2018. 

Kindness is Moldir Kalzhanovna

123-16

Ortaeva A.S.

DO604442

I put a diploma

46

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 03/02/2018. 

Adambaeva Khanisa Nurlanovna

123-17

Usupbekova A.S.

DO604721

I put a diploma

47

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 03/02/2018. 

Muhith Arailym Kopzhanovna

123-17

Usupbekova A.S.

DO604732

Diploma II place

48

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 03/02/2018. 

Akmaral Kurmangazievna Zhakan

123-17

Usupbekova A.S.

DO604741

I put a diploma

49

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 03/02/2018. 

Janelle Mynbaevny

123-17

Usupbekova A.S.

DO604745

Diploma II place

50

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 03/02/2018. 

Tojlybek Gulnazym Bauyrzhanovna

123-17

Usupbekova A.S.

DO604749

I put a diploma

51

The international pedagogical portal is devoted to the specialty "Pedagogy and Psychology".

-Russia, 03/02/2018. 

Airplane Aidana Erlanovna

123-17

Usupbekova A.S.

DO604758

Diploma II place

52

International Student Research Competition, Penza, Russia

Isaac G.B.

Group 111-14

Imasova Almira Baydybekovna

I am a diploma

53

International Student Research Competition, Penza, Russia

Doszhanova N.

Group 111-14

Imasova Almira Baydybekovna

II - Diploma

 

54

International Student Research Competition, Penza, Russia

Erzhanova N.E.

Group 111-14

Imasova Almira Baydybekovna

I am a diploma

55

International Student Research Competition, Penza, Russia

Swindy M.

Group 111-14

Imasova Almira Baydybekovna

I am a diploma

 

  18 works for 2017 were sent to the Republican contest of the best scientific works "Science of Science" and won 18 awards in prizes. It:      

1st degree winners:

1. Abai Arailym Ersinalievna 101-15, Research Manager: Kadzhiakbarova RB

2. Turkhankhan Dana 123-16 study group. Scientific adviser: Ortaeva A.S. 

3. Batyralieva Adina Itikherovna . Scientific adviser: Turmahanova SA  

4. Kerimbek Balnur Talgatovna . Scientific adviser: Turmahanova SA  

5. Keraya Alua Nurmanovna , supervisor: S.A. Turmakhanova

6. Galyk Nurbekovna Kalykbek - student of the group 105-27. Scientific adviser: Z. Kaipova  

7. Ismatulla H. 110-24 student group. Scientific adviser: D.T. Berdaliyev   

Laureates of the II degree:

1. Kuanyshbek Arailym 123-16 study group. Scientific adviser: Ortaeva A.S.

2. Book Zhumaira Muratbekovna . Scientific adviser: Turmahanova SA  

3. Miharhan Maria Batyrhanovna . Scientific adviser: Turmahanova SA 

4. Smailkhan Akzhibek Maratkyzy - student of group 105-26a. Scientific adviser: Z. Kaipova  

5. Rustemov . 111-15 students of the group. Scientific adviser: Sarsenbiyeva Nagima Faizullaevna   

6. Sakhilhan Akzhibek Maratkyzy . Scientific adviser: Kaipova Zhanat Mamyrzhanovna  

Laureates of IIІ degree: 

1. Erkinbek Erkezhan 123-16 Head of the educational group: Ortaeva A.S.

2. Akhmetova K. Student groups 101-14. Supervisor: Balazhanova JB   

3. Hilvatova Z. 101-15 student group leader: Balazhanova JB 

4. Abdizhalilova K. Student group 101-14, supervisor: Balazhanova Zh.B. 

5. Aldabergen A.   C.   Student group 101-14. Supervisor: Balazhanova JB 

6. Amantaeva Laura - student 127-16 groups. Scientific adviser: Sarsenbiyeva Nagima Faizullaevna 

    

          The percentage of students engaged in research at university departments is as follows:

 

No

Faculties

Total number of students

(full-time education)

Number of students engaged in research work

SRW

Percentage of students involved

one

philology

+859

500

58%

2

natural sciences

811

550

67%

3

Pedagogy and Humanities

+858

580

67%

four

Physics and Mathematics

649

420

65%

five

Vocational and Creative Faculty

176

120

68%

6

Physical Education and Sport

292

              100

34%

common

3645

              2320

63%

 

To enhance entrepreneurial skills, students are currently working with them. To form a personal intern, students must submit their business documents on their own behalf. Seminars and sewing workshops that work at the university contribute to the development of students' entrepreneurial activities.   

In the future, it is planned to intensify the work of these clubs and to attract students to entrepreneurial work, thereby ensuring their work in the future.    

The share of the University TRO in the 2017 calendar year is 61% in the 2018 calendar year, or 63%. Since the future of science and education is in the hands of young people, highly qualified university scientists seek to attract students to science. 

The main purpose of the organization and development of students' research work is the development of the scientific level of professional training in higher education and the selection of talented young people to continue their education, to achieve new achievements in scientific and technical progress, economic thinking and cultural development, and to complement the scientific staff.

Distance Learning Olympiad for students of English universities,  

IX Republican subject Olympiad and International Olympiad,   

Students and student teams that have won prizes at student research projects organized by the Olympiad of the Ministry of Education and Science of the Republic of Kazakhstan on distance learning for students of English in the Republic of Kazakhstan

Scientific research work of students (NIRS)

The main purpose of the organization and development of the system of research work of students is to increase the scientific level of training of higher professional education, the selection of talented students to continue their studies, the replenishment of the higher educational institution with pedagogical and scientific experts on the basis of scientific progress, political thinking and cultural development.

The institute work   22   student scientific circles,   3   student research workshops,    one   research laboratory. Here, students master the skills of the experiment, the processing of the results, laboratory structures and technical training devices, design and preparation of scientific works.  

At the annual Republican contest of research works of students, were sent:      at   in the 2014-2015 academic year 130 works. 2015-2016 study year 140 works; 

Thus, in 2015, 120 student works were sent to republican competitions at the institute ; as a result, following the results of the ministry, 8 students became winners and won prizes among them:   

Diploma holder    I   degrees:

  - Student specialty 5В011000 - Physics Yusupov Radion N. , supervisor, Art. Lecturer - Sadiq Bolatbek Haldaruly .

   Diploma holder    II   degrees:

- student majoring 5V011000 - Physics Bakhtybayev Arai Bahtybaykyzy , scientific director of the teacher-master Abdukadir Bagdat Zatybekovich .

    Diploma holder   III   degrees:

  - student of specialty 5B010900 - Mathematics Isaeva Mavzhuda Turdikulkyzy , supervisor of the Ph.D., associate professor Altynbekov Sh.

- A student of the specialty 5B011100 - Computer Science Sagindykova Aidana , research supervisor, master-teacher Lesbaev Agabek Userovich .

- student majoring 5V011300 - Biology Bektemisova Anar Gabitkyzy , scientific director of the COP .x .N , associate professor Aitbayeva Aigul Ergenkyzy .

  The republican contest " Gylym sharaynasy " in the first half of the year sent 15 student works, 10 of which have received prizes in the second half 5 works were sent and all received 5 prizes.

   Diploma holders    I   degrees:

  1.                  Zhanaliyeva Ansagan Sarybaykyzy - student of the group 121-14, Supervisor of Ph.D. Mamyt Amangeldi Altybayuly .
  2.                  Bakhtybayev Arai Bahtybaykyzy - student groups 110-14, Supervisor Abdukadir Bagdat Zatybekovich .
  3.                  Baymirzaeva Gulnur Rustamkyzy - student of 105-14, Supervisor kpn . Zhapbarova Gulmira .
  4.                  Saginbekova Gulzhazira Kuanyshbekkyzy - student of 105-12, Supervisor kpn . Zhapbarova Gulmira .
  5.                  Zhumanova Sholpan Saduakaskyzy is a student of group 112-12, Scientific Supervisor Aryngaziyeva Bayan Bekmyrzakyzy .
  6.                  Ganikyzy Madina - student of group 114-12, Scientific Supervisor Aytay BS
  7.                  Mahan Arailym Aytbekkyzy . Scientific adviser Bitemirova AE
  8.                  Bakhtybayev Arai Bahtybaykyzy - student groups 110-14, Supervisor Abdukadir Bagdat Zatybekovich . (II half)

Diploma holders    II   degrees:

  1.                  Tursynbekova Nazerke Muratkyzy . Supervisor Poshaev Danabek Koldasovich .
  2.                  Tursynbek Akbope Bauyrzhankyzy . Supervisor Rakhashev B.K. (II half)
  3.                  Rahymbay Rabig . Scientific adviser Abdukadir Bagdat Zattybekovich (II semester)

     Diploma holders   III   degrees:

  1.                  Agaydar Asel Muhtarkyzy , Supervisor Madibekova GM
  2.                  Koishybayev Madina Seylhankyzy , Supervisor Bitemirova AE
  3.                  Ismatullah Habibullah Ibadullauly . Scientific adviser Abdukadir Bagdat Zattybekovich (II semester)
  4.                  Rahmatulla Zeynulla . Supervisor Berdaliev Dauletbay Turdalievich (II half)  

  Participation in the Republican student subject Olympiad.

Students and teams that won prizes at the VII Republican subject Olympiad of students of higher educational institutions of the Republic of Kazakhstan:

  1.                  Faculty of History and Pedagogy

- A group of students won the first place to perform homework at a competition held in the Kazakh National Pedagogical University named after Abay. Composition of the group:

      1. Nazarova Sabina Bakhtiyarovna - a student of the group 114-83

      2. Yerzhan Beksultan Bakhytzhanuly - a student of the group 114-12

      3. Dzhalilov Asan Makhmedovich - a student of the group 114-12

Supervisor: CT .N ,. St.pr . Aytay Bahadyr Satybaldy 

  1.                  Faculty of Primary Education

Owners of the III place in the specialty defectology at the competition, held in Karaganda State University, named after E.A. Buketova :

  1.                  Tazabekova Aikerim Bolatovna - student of study group 105-83
  2.                  Abdullaeva Gulnaz Yergalikyzy - student of study groups 105-12
  3.                  Ibrahim Laura Khalilallakyzy - student of study group 105-12
  4.                  Kanyt Aksay Batyrbekkyzy - student of study group 105-13

   Scientific adviser: Baymahova A.Sh.

  1.                  Faculty of New Technology and Art

Owners of the II place in vocational training at the competition, held in SKSU named after M. Auezov :

  1.                  Ali Kuanysh Orazbaevich - student of group 120-11
  2.                  Tursunkul Samal Azimkulkyzy - student of group 120-11
  3.                  Askerbekova Moldir Myrzakhankyzy - student of group 120-11

    Scientific advisers: Baibatsheva AE, Poshaev D.K.

Owners of the III place in the specialty visual arts and drawing at the competition, held in the Kazakh National Pedagogical University named after Abai:

  1.                  Kasmyrzaev Bekmyrza - student group 107-12
  2.                  Musabekova Kuralay - student of the group 107-13k

   Scientific advisers: Tanirbergenov M.Zh., Zholdasbekova GD

  4. Faculty of Physical Education and Military Training

  Owners of the III place in the specialty elementary military training at a competition held in the Karaganda State University named after Ye.A. Buketova :

        1. Zhumatai Dinmukhamed - student of group 104-13

        2. Ismailov Maksat - student of group 104-13

        3. Businov Daulet - a student of group 104-13

    Supervisor: Kadyrbaev JA

5. Faculty of Physics and Mathematics

  Owners of the III place in the field of computer science at the competition, held in the IKTU named after A. Yasavi :

        1. Aydin Ermesh - student group 111-14

        2. Usentaev Nursultan - student group 111-22

   Scientific adviser: Lesbaev A.U.